1. Ana Sayfa
  2. Basında
  3. Fethi Yaşar’A Sivil Toplum Dostu Beratı Verildi
Fethi Yaşar’a Sivil Toplum Dostu Beratı verildi
10/06/2017

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar sivil toplum kuruluş başkanlarıyla iftarda bir araya geldi. İftar sonrasında Ankara Sivil Toplum Kuruluşları Platformu (ASTOP) ve Üniversite İş Dünyası İş Birliği Platformu (ÜNİ-DİP) Fethi Yaşar’a Sivil Toplum Dostu Beratı verdi.

Halil YATAR

İftarın ardından bir konuşma yapan TÜSİAV Genel Başkanı Veli Sarıtoprak, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’la ilgili eski anılarını ve dostluklarının başladığı yıllardaki anılarını anlattı. Sarıtoprak, “1970 beri hiç kopmadık. Sizin de gördüğünüz, tanıdığınız gibi fevkalade mütevazi, kalender bir Anadolu çocuğudur. Büyüdükçe küçülen bir insandır. Memleket evladıdır. Geldiği yeri hiç unutmaz. Örneğin otellerinden birinin solunun adı Kızık salonudur. Kızık Fethi Yaşarı’n doğduğu köyün adıdır. Ben bu köyden geliyorum bunu hiç unutmaz. Hayatı mücadele içinde geçmiştir. Sırtında tüp taşıdığını biliyorum. Çok çalışkan ve başarılıdır. Rahmetli İsmet İnönü Halk Partisi’ne gençlik kollarına üye olarak girmiştir.

O zamandan beri hiç sapmadan CHP’de bütün görevleri yapa yapa bu günlere geldi. Çok istikrarlıdır ve halk adamıdır. Aynı zamanda sıkı bir sivil toplumcudur. Sitelerspor’un başkanlığını yapmıştır. Beraber kurduğumuzda Afyonlular Derneği’nin merkezini dayamış döşemiştir. Sonra Sandıklılar Vakfı’nı kurmuştur. Bir yığın derneğin, vakıfın içinde olmuştur. Sivil toplumu yaşamıştır ve bilir. Başkan olduktan sonrada elindeki bütün imkânları sivil toplum kuruluşlarına açmıştır. Yaklaşık 25 sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu eş başkanlığını benim ve Sayın Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş’in yaptığı onursal başkanlığını da Ankara Sanayi Odası Başkanımızın yaptığı ÜNİ-DİP üç kişiye sivil toplum dostu ödülü vermiştir. Sayın Fethi Başkanım bir de size taktim etmek istiyoruz.” dedi.

“Halka hizmet etmeyi kendisine şiar etmiş”

Sivil Toplum Beratı taktim edildikten sonra kısaca konuşan STK liderleri Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’la ilgili görüşlerini dile getirdi. Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, “Ben Fethi Başkanımızı, Veli Başkanımızdan çok daha sonra tanımaya nail oldum ve çok mutluyum. Gerçekten söylediğiniz gibi yüceldikçe küçülen bir insan. Yenimahalle’ye çok büyük katkıları oldu. Bunun dışında kendisi iş dünyasından geldiği için otel işletmeleri var, sanayi işletmesi var, yıllarca ticaret yapmış… Yani bir tüccar, bir iş adamı eğer uzlaşmayı bilmezse iş yapması mümkün değildir. Fethi Başkanımda bu meziyetiyle ticaretten elde etmiş tecrübe birikimle beraber belediye başkanlığını da son derece güzel bir şekilde yerine getiriyor. Başkanım kimseyi zengin, fakir, şu mezhepten, şu inançtan ayırmadan halka hizmet etmeyi kendisine şiar etmiş ve bundan da çok büyük keyif aldığını da görüyorum.

En büyük mutluluğunun da bu olduğunu biliyorum. Gerçekten kendisine çok büyük saygı duyuyorum. Hepimizin bir siyasi görüşü var ama o görüşünü hizmet yarışında bir kenara bırakarak herkese destek olmaya, derdine deva olmaya çalışan bir insan. Bu gün patenti kendisine ait olan Yenimahalle kartı birçok belediye ve kurum tarafından da kopya edildi, kullanıldı. İnsan onurunu zedelemeden veren elin, alan elin görmediği sosyal desteklerinde beraberinde götürerek son derece başarılı bir ağabeyimiz. Ağzının tadı hiç bozulmasın. Yenimallelilerden aldığı dualar kendisine ve tüm ailesine yetecek kadardır. Gerçekten sivil toplum dostu birisi. Hangi derneğin, kuruluşun derdi olsa, sorunu olsa kendisi de iş dünyasından geldiği için bizlere pozitif ayrımcılık yapıyor veya biz orada olduğumuz için öbürlerini görmediğimizden öyle zannediyoruz. Böyle bir gönül insanına sahip olduğumuz için bizi de dostu olarak gördüğü için son derece mutluyum.” ifadesini kullandı.

“Fethi Başkanın çok fazla şapkası var”

Genç Girişim ve Yönetişim Derneği (GGYD) Başkanı Nezir Allıoğlu, “2012’de Veli Başkanımızın da yönlendirmesiyle Fethi Başkanımızı ziyarete gittik. Fethi Başkan, ‘Madem kalabalık geliyorsunuz öyle hemen beş dakika olmaz öğlen gelin nasılsa yemek yiyeceğim beraber yiyelim’ dedi. İçimden demiştim ki adamın o kadar işi gücü var bizi dinleyecek, yemek yiyecek saatlerce. O gün ilk samimi görüşümdü. Tabi Fethi Başkanın çok fazla şapkası var. Hem siyasetçi şapkası var hem iş adamlığı şapkası var hem sivil toplumculuk şapkası var hem de belediyecilik şapkası var. Bütün bunların hepsinde başarılı olduğunu da en kötü seçimlerde görüyoruz. Nasıl görüyoruz güçlü olduğun bölgeler elinden çıksa bile eğer oylarını artırabiliyorsan, demek ki halkta bunu taktir etmiş. Hepimizin gururla baktığımız bir büyüğümüz. Bende sağlıklı başarılı nice yıllar diliyorum.” dedi.

“Bugün bütün yaptıklarıyla gurur duyduğum birisi”

Ostim Sanayici ve İşadamları Derneği (OSİAD) Başkanı Ahmet Kurt, “Ben başkanımı ilk belediye başkanı adayı olduğu sırada benim iş yerime geldiğinde tanıdım. O dönemden önce tanımıyordum. Biz sosyal demokratlar genelde her olaya eleştirisel açıdan bakar ve yorumlamaya çalışırız. Sayın başkanımıza da aynı şekilde hep eleştirel açıdan baktık ve yapılan icraatları işleri bu açıdan değerlendirdik. Bugün bütün yaptıklarıyla gurur duyduğum birisi. Benimde bir sosyal demokrat olarak hem eleştirisel bakıp hem gurur duyduğumuz bir belediye başkanımız var. Onun için kendisini bütün başkanlar adına kutluyorum iyi ki var. İyi ki bizim belediye başkanımız.” ifade etti.

“Gerçekten çok gururlanıyoruz”

ATİD Başkanı Birol Akman, “Sayın Fethi Başkanım öncelikle böyle bir davet için teşekkür ederim. Bende sizleri senelerdir izliyoruz. Yenimahalle’ye yaptıklarınızı da, bölgeye yaptıklarınızı da biliyoruz. Gerçekten çok gururlanıyoruz. Ayrıca ben dernek başkanı olduktan sonra da önce de sizi çok duyuyorduk zaten. Turizme yaptıklarınızı biliyorduk. Bundan gurur duyuyorduk. Ankaralı turizmciler olarak yanınıza geleceğiz. Sizde kabul ederseniz gerçekten çok seviniriz. Farklı projelerimiz de var. Bizlerde Ankara için farklı şeyler düşünüyoruz turizm adına.” dedi.

“Bu masada onunla olmak ve sizlerle olmak çok keyifli”

TÜSİAV Verimlilik Platformu Başkanı Kutlu Tamay, “Son birkaç yıldır Fethi Başkanımızla ödül törenlerinde bir araya geldik. Kendisini tanımaktan gerçekten gurur duyuyorum. Çok babacan bir insan ve bizi bu akşam davetiyle onure ettiği için çok teşekkür ediyorum. Bu masada onunla olmak ve sizlerle olmak çok keyifli ve herkese çok teşekkür ediyorum. İyi akşamlar diliyorum.” diye konuştu.

“Kanunlara saygılı yaşadık”

Fethi Yaşar ödül ve güzel dilekleri için teşekkür ettikten sonra, “Yerel yöneticilere çok ödüller veriliyor. Bana da veriliyorlar ama bu ödülün anlamı, beni iyi tanıyan dostlarımın bu ödülü bana layık görmelerinin ayrı bir anlamı var. Ben aile olarak serbest ticaretle ilgilenen bir köy çocuğuydum. Bir yaşımda köyden kazaya gelmişim. Ortaokul bitti, Ankara Yenimahalle’ye geldim. O gün bu gündür de Yenimahalle’de yaşıyorum. Öyle yokluklar içinde büyüyen bir ailenin çocuğu da değilim. Köyde de şehirde de babam bizi geçindirebilecek, giydirebilecek, yedirebilecek imkanlara sahipti. Maddi sıkıntılı bir hayatımız olmadı. O gün bu gündür çalışıyoruz. Devletle hiç işimiz olmadı. Bunu eleştiri için söylemiyorum. Yani bizim seçtiğimiz branşla devletin ilişkili olduğu branşlar farklıydı. Turizm vatandaşla ilgili, tekstil vatandaşla ilgili, tarım vatandaşla ilgili yani direk temasımız halkla oldu. Bizim gördüğümüz devlet askere gitmek, vergi vermek, sigorta ödemek, muhtasar yatırmaktı. Babam 93 yaşında öldü, mahkemeye gitmedi. Abim Ankara Hukuk mezunu Uğur Mumcu ile aynı dönemde okudu, mahkemeye gitmedi.

Ben bir defa Belediye başkanı olduğumda savcı çağırdım, oda benimle alakalı değil. Sadece orada bir ifade verdik. Kanunlara saygılı yaşadık. Tüccarlığımızda firmaya olan borcu rica ettik ama iki gün sonra ödedik. KDV’yi, sigortayı, vergiyi gününde ödedik. Babamızdan böyle gördük. Babamız, ‘Oğlum devletin işini önce göreceksin. Öbürünü daha sonra halledersiniz. Onlar sizinle zaten sürekli alışveriş yapıyorlar. Onlar sizi taşıyacak, siz onları taşıyacaksınız’ diye nasihat aldık. On üç yaşımda geldim Yenimahalle’ye o gün bugündür de buradayım. Şunu söyleyeyim bilhassa belediye başkanları bir şeyi alıp bir şeyi satan insanlardan olmalı. Yatırımcı ruhu, yatırımcı hafızası olan kaynağı verimli kullanacak, verimli ve vatandaşın aciliyet sırasına göre kullanacak. Özel sektörde sözünde durmuyorsa, çekini zamanında ödemiyorsa mal alırken bile insanlar size farklı bakıyor. Devlette bu yok. Devlette canının istediği zaman para varsa öderim diyor. Bir hesap yok, bütçe yok. Yani bütçe varda bizden daha iyi bütçe yapıyorlar. Komisyonlar, kurullar vesaire ama bütçe geliriyle giderini denkleştiren, borçlanma sınırını bilen yani yatırımları hızlı bir şekilde hayata geçirebilen bizdeki gibi yani özel sektördeki gibi değil. Ben bunu gördüm. Biz bunu Yenimahalle’de değiştirdik.”

“Sivil toplum kuruluşları da hiç kimsenin yandaşı olmamalı”

Konuşmasına devam eden Yaşar, “Kanunlara yasalara hep saygılı kaldım. Bütün müdürlerime her konuda yasaları sonuna kadar vatandaşlara kullanacaksın ama bir milim geçmeyeceksiniz emri verdim. Beğenmesek bile hukuk devletinde, hukukun üstünlüğünden dolayı o yasalar uymak zorundayız. Yasayı değiştirmek için mücadele etmek ayrı bir demokratik hak. Hukuk devletinde hukuka uymazsak düzen olmaz. Bu incelikleri de bilmemiz lazım. Ben Yenimahalle’yi çok seviyorum. 13 yaşımda geldim hayatımın en güzel dönemleri her şeyim Yenimahalle’de geçti. Başarımızın altında bulunduğum kenti iyi tanımam var. Hangi mahallede hangi grubun yani gelir durumu olduğunu bilmek ve bütün mahallelere hizmet ederek hepsini aynı noktaya seviyeye çıkarmak için büyük yol aldık. Belediyeye siyaseti sokmadan projeler üreterek, Yenimahalle’yi bugüne getirdik. Güzel şeyler herkes için yapıldı. Bütün kurumlarla da bugüne kadar abilik yapmaya çalıştık. Çünkü devlet hepimizin devleti. Bazen ‘Kahrolsun devlet’ diyorlar.

Ben o arkadaşlara da söylüyorum devlet yıkılırsa hepimiz kahroluruz. Devlet değil, belediye kahrolsun de hükümet kahrolsun de bunların bir alternatifi var ama devletin yok. Bu devlete sahip çıkmak zorundayız. Sıkıntılarımızı da uzlaşı içerisinde aşabiliriz. Birbirimize anlayışla yaklaşıp hoşgörü içerisinde yapabiliriz. İş adamları mutlaka ve mutlaka siyasette daha çok ilgilenmeleri lazım, belediyelerde parlementoda daha güçlü olmaları lazım. Kaynakların daha düzgün harcanması için çaba göstermesi lazım. Sivil toplum kuruluşları da hiç kimsenin yandaşı olmamalı. Kuruluş amacına ve gayelerine uygun öneriler sunmalılar.” şeklinde konuştu.

Detay için tıklayınız.

Diğer Haberler
TÜSİAV Sosyal Medya & e-Bülten
14 Mayıs 2017
Tusiav Başkanı Veli Sarıtoprak Popüleritesi
+ FOLLOW TWITTER
e-BÜLTEN ÜYELİĞİ
Yeniliklerden haberdar olmak ister misiniz?