1. Ana Sayfa
 2. Kurullarımız
 3. Platformlarımız
 4. Hukuk Platformu

Hukuk Platformu

TÜSİAV Hukuk Platformu Görev Tanımı

Hukukun üstünlüğünü esas alarak Türkiye’de sivil toplumun gelişimine öncülük ederek demokrasi, özgürlük, katılımcılık ve eşitlik stratejik odakları doğrultusunda çalışmaktır.

Hukuk Platformunca Yapılması Planlanan Çalışmalar

Ulusal ve uluslararası güncel hukuki gelişmelerle ilgili olarak konunun paydaşlarını ve sivil toplum kuruluşlarını buluşturmak suretiyle ve konferans, sempozyum, çalıştay ve paneller düzenlenmesi ile Vakıf üyelerine ve kamuyla işbirliği içerisinde toplumun ilgili kesimlerine hukuk alanında bilgilendirici seminerler verilmesidir.

Öz Geçmiş / CV

Doğduğu şehir olan Elazığ’da ilköğretim, ortaokul, lise eğitimini bitirdikten sonra Ankara’da lisans eğitimini Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamlamış olup Hukukçu, Danışman olarak Ceza Hukuku alanında çalışmaktadır.

Ankara Barosu Yasa İzleme Enstitüsü ve Ceza Hukuku Enstitüsü bünyesinde alınan eğitim ve seminerlere katılarak Katılım Belgesi ve Sertifikalarını almıştır. Türkiye Barolar Birliği Eğitim Merkezinin verdiği seminerlere katılarak da eğitimlerini tamamlayarak Sertifika ve Katılım Belgelerini almıştır.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu’nun Danışmanlığını 2014-2021 yılları arasında yapmıştır.

Türk Sanayici ve İş Adamları Vakfı (TÜSİAV) Platformlar Koordinatörlüğü ve Hukuk Platformu Başkanlığını yürütmektedir.

Tüm Bürokratlar ve İş İnsanları Konfederasyonu (TÜMBİKON) İcra Kurulu Hukuk İşleri Koordinatörlüğünü yürütmektedir.

Sanayiciler İş Kadınları ve İş Adamları Konfederasyonu (SANKON) Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürütmektedir.

Türk Hukuk Enstitüsü Üyesidir.

Uuslararası Akademik Eğitim ve Sağlık Vakfı (ULAKEV) Başkan Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesidir.

Dijital Kalkınma Derneği (DİJİKAD) YKÜ ve Genel Sekreterliği görevini sürdürmektedir.

2002-2007 yılları arasında Doğru Yol Partisi (DYP) Genel Başkanı Mehmet Kemal Ağar Döneminde Danışmanlık, Gençlik Kolları GİK Üyeliği ve Genel Başkan Yardımcılığı görevinde bulunmuştur.

2009-2011 yılları arasında Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Av. Hüsamettin Cindoruk Döneminde Yüksek Haysiyet Divanı Üyesi, Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur.

Doğru Yol Partisi (DYP) Siyaset Akademisi’nde 1. Gruba katılarak Genel Sekreter Merhum Prof. Dr. Kamil TURAN ve Saffet Arıkan BEDÜK Valimiz tarafından sertifikasını almıştır. Bahçeşehir Üniversitesi (BAÜ) Hükümet Liderlik Okulu (HLO) Başkanı Doç. Dr. Burak KÜNTAY tarafından HLO 3. Dönem Sertifikasını Siyaset Duayeni olan Devlet Adamı 9. Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel’in elinden almıştır. 

Sosyal yönü ile de öne çıkan ve tam bir Elazığ sevdalısı olan Celalettin Solmaz, Sivil Toplum Kuruluşlarında aktif olarak görev almaktadır:

 • Ankara Elazığ Kültür ve Tanıtma Vakfı Üyesi,
 • Ankara Elazığ Kültür Derneği Yüksek İstişare Kurulu Üyesi,
 • Başkent Üniversitesi Mezunlar Derneği (BAŞMED) Üyesi,
 • Gazi Üniversitesi Mezunlar Derneği (GÜMED) Eğitim ve Hukuk Komisyonu Üyesi,
 • Ankara Üniversitesi Akıllı Sistemler ve Teknolojiler Uygulama ve Araştırma Merkezi (ASTAM) Danışma Kurulu Üyesi,
 • Üniversite-İş Dünyası İşbirliği Platformu (ÜNİDİP) Üyesi,
 • Ankara Sivil Toplum Kuruluşları Platformu (ASTOP) Danışma Kurulu Başkanı,
 • Ankara Kent Konseyi Üyesi

Toplumu bilgilendirmeye ve bilinçlendirmeye yönelik faaliyetler kapsamında, TÜSİAV Yönetim Kurulu Başkanı Veli Sarıtoprak ve Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş'in önderliğinde, işbirliği içerisinde; İş Dünyasının Geleceği Yaratıcılık, İnovasyon, Marka ve Patent Paneli (2018), Vakıflar Hukuku Paneli (2019), Arabuluculuğun Güncel Sorunları ve Geleceği (2020) etkinliklerinin gerçekleşmesini sağlamıştır.

İngilizce bilmektedir.

TÜSİAV
Hukuk Platformu Başkanı
Av. Celalettin SOLMAZ
Hukukçu & Danışman
TÜSİAV Sosyal Medya & e-Bülten
14 Mayıs 2017
Tusiav Başkanı Veli Sarıtoprak Popüleritesi
+ FOLLOW TWITTER
e-BÜLTEN ÜYELİĞİ
Yeniliklerden haberdar olmak ister misiniz?